Sadržaj kursa
Premiere PRO za samouke
Sadržaj lekcije

Pre svega moram da istaknem da je interfejs Premiere-a Pro podeljen na panele. Aktivan panel se od ostalih razlikuje po plavoj boji kojom je uokviren. Ovo je zaista važno, jer opcije menija koje su vam na raspolaganju i način na koji funkcionišu prečice na tastaturi u velikoj meri zavise od toga koji je panel aktivan. Bilo koji panel možete jednim potezom proširiti na čitavu površinu ekrana ali i smanjiti na njegovu originalnu veličinu. U tom cilju je dovoljno da pritisnete ono što se zove taster za naglasak. Ako koristite Apple računar ovaj taster će verovatno biti smešten u donjem levom uglu tastature ali to ne mora da bude slučaj. Isti efekat možete postići i ako dva puta brzo kliknete na naziv panela, a da bih vam pokazao kako to funkcioniše, ja ću ovom metodom povećati panel pod nazivom Source Monitor. Za povratak na normalnu veličinu je dovoljno ponoviti isti postupak pa će vam svi segmenti ponovo postati dostupni. Premiere Pro takođe koristi tzv. radne prostore (Workspaces). Njihove prečice se nalaze na vrhu ekrana a ja ih često koristim za prelazak u režime koji služe za rad sa bojama (Color) i zvukom (Audio). Istim opcijama možete pristupiti tako što ćete otvoriti Window meni i u njemu potražiti opciju Workspaces.

Ukoliko vam neki od postojećih panela nije potreban, jednostavno kliknite na njega desnim tasterom miša i iz pomoćnog menija izaberite opciju Close Panel. Na taj način ćete dobiti više korisnog prostora za ostale sadržaje. U Window meniju se nalaze prečice do svih postojećih panela pa ako vam je neki od njih zaista neophodan, naći ćete ga na ovoj listi. Većina panela sadrži i svoj poseban meni a on je predstavljen u obliku male ikone sa tri linije koje se nalaze pored naziva panela. Na žalost, panel koji služi za prikaz programa i izvora (Program and Source) nema baš mnogo opcija, ali ako pogledate meni koji pripada panelu vremenske linije (Timeline), bićete u prilici da prikažete neke zaista važne opcije koje ćemo kasnije razmotriti. Mnogi paneli, naravno uključuju i dugmad. To se posebno odnosi na Timeline panel mada se slični elementi mogu videti i na ostalim panelima. Autori Premiere-a Pro nisu slučajno dodali ovu dugmad a uskoro ćete se i sami uveriti da vam ona omogućavaju pristup do nekih vrlo važnih funkcija. Naravno, na vrhu ekrana se nalaze i sasvim normalni meniji što znači da mnogim funkcijama možete pristupiti na više različitih načina.

Na kraju, posebno bih želeo da istaknem ikone koje predstavljaju pojedine alatke. Najvažnija od njih je, naravno, ova koja služi za biranje elemenata (Selection Tool). Nekada su ove alatke bile vezane isključivo za vremensku liniju, ali sada se ovde nalaze funkcije poput olovke (Pen Tool) ili ikone za unos teksta (Text Tool) koje možete direktno koristiti u panelu monitora. Ove ikonice često sadrže i dodatne menije što znači da je dovoljno da kliknete na neku od njih i zadržite levi taster miša da bi se na ekranu pojavile nove opcije.

Jednu od najvažnijih prečica na interfejsu predstavlja desni klik. Njegovom primenom možete otvarati pomoćne menije koji sadrže veliki broj različitih funkcija a mnoge od njih se nalaze i u proširenom delu koji se pojavljuje ako kursor pomerite na dole.

Ako već pominjemo različite opcije, ne bi bilo loše da pomenem kako vam Premiere Pro omogućava da kreirate sopstvene radne prostore. Takođe je vredno napomenuti da nije bitno da li radite na Mac OS-u ili u Windows-u, jer su sve funkcije potpuno identične. Naravno, postoji nekoliko razlika koje potiču od samog operativnog sistema što znači da na Mac OS-u postoji Premiere Pro meni koji obuhvata i funkcije za podešavanja (Preferences) kao i prečice na tastaturi (Keyboard Shortcuts). U Windows verziji programa, ove opcije se nalaze u Edit meniju. Takođe ćete primetiti da se neke od prečica sa tastature, posebno one koje koriste taster za opcije na Mac OS-u, razlikuju od onih u Windows-u. To je neminovno jer taster Alt u Windows-u, koji inače odgovara funkciji Option, ima sasvim drugačiju namenu i koristi se za navigaciju kroz menije. Dakle, ukoliko istovremeno koristite obe verzije programa, primetićete nekoliko razlika ali to ne bi trebalo da vas omete u svakodnevnom radu.

Pošto trenutno pominjem prečice sa tastature, iskoristiću priliku da vam pokažem i kako se one koriste. Kao što vidite, trenutno je aktivna funkcije Pen a nju ne mogu da koristim na vremenskoj liniji. Rešenje predstavlja povratak na funkciju Select a nju ćete najlakše pokrenuti ako pritisnete taster V. Pretpostavljam da su autori programa ovaj znak vezali za nešto malo i šiljato pa su odlučili da ovo slovo iskoriste za alatku koja služi za biranje elemenata. Ukoliko primetite da vremenska linija ne funkcioniše onako kao što ste očekivali, savetujem vam da pritisnete taster V i proverite da li je to dovoljno da reši vaš problem. Dakle, ovo je bio pregled ključnih elemenata na interfejsu Premiere-a Pro, a njih zaista treba dobro upoznati.

0% Završeno
Call Now Button