Sliku koju ste uspešno dovršili morate negde i sačuvati, jer se lako može desiti da sav trud koji ste uložili u njeno uređivanje postane uzaludan. U tom cilju bi najbolje bilo da sa vremena na vreme koristite funkciju Save i sve što ste do tada postigli smestite u poseban fajl. Pri time vam preporučujem da koristite tzv. „Photoshop Document“ tj. PSD format fajla jer vam on omogućava da zadržite sve karakteristike nekog dokumenta. Na taj način ćete osim same slike sačuvati i podatke o slojevima, efekte, njihove parametre i sve ostale podatke.
Osim PSD formata, rezultate svog rada možete sačuvati i u nekom drugom obliku ali ćete pri tome morati da se pomirite sa činjenicom da neki od njih ne podržavaju sve funkcije Photoshop-a. Drugim rečima, ako kao krajnje odredište za ovu sliku izaberete JPG fajl, izgubićete mogućnost da baratate podacima koje se nalaze na sloju za podešavanje jer će se one automatski stopiti sa osnovnim sadržajem.
Ja sam tokom rada na ovoj fotografiji povremeno koristio funkciju za čuvanje a pošto je ono sada dovršena, mogu da još jednom ponovim ovaj postupak u time kreiram finalni PSD fajl. Na osnovu podataka koji se u njemu nalaze vrlo lako mogu da napravim verziju koja je pogodna za neku drugu primenu, kao što je npr. objavljivanje na društvenim mrežama. Pošto mi je za to potreban JPG format, ja ću u iz File menija pokrenuti funkciju Save As da bi se na ekranu pojavio novi okvir. Ukoliko na svom računaru koristite Windows, on će izgledati nešto drugačije ali će vam na raspolaganju biti sve neophodne funkcije. Ja ću za početak kliknuti na polje pored opcije Format i prikazati osnovne tipove fajlova tj. one koji podržavaju rad sa slojevima. Na žalost, JPG format ne spada u tu kategoriju pa mi ne preostaje ništa drugo nego da napravim još jednu kopiju ove fotografije pa ću zato kliknuti na opciju Save a Copy i preći na sledeći okvir. U ovom slučaju će lista podržanih formata biti mnogo duža pa mi neće biti teško da izaberem odgovarajuću stavku (JPEG) i pređem na polje u kome se nalazi predloženi naziv novog fajla. Kao što vidite, Photoshop je na originalni sadržaj dodao Save a copy i za ekstenziju automatski izabrao .jpg. Sam naziv možete slobodno prilagoditi svojim potrebama a ako ste zadovoljni ponuđenim sadržajem, jednostavno kliknite na dugme Save i pređite na sledeći korak.
U okviru koji sledi možete podesiti parametre koji su karakteristični za JPG format a to se pre svega odnosi na kvalitet slike (Image Options) koji je tesno povezan sa veličinom fajla. Ja ću iskoristiti priliku da malo smanjim ovaj parametar, jer se u praksi pokazalo da i osmica može da pruži sasvim zadovoljavajući kvalitet slike. Na kraju treba još samo da kliknem na OK i time dovršim ovu operaciju.
Na mom ekranu se i dalje nalazi originalna (PSD) verzija slike, a njenu JPG kopiju mogu da potražim na hard disku i uporedim ove dve verzije. Kao što vidite, kopija sadrži samo jedan sloj a svi ostali efekti su automatski preneti na njega. To naravno, ne važi za originalni sadržaj pa vam zato preporučujem da svoje slike čuvate u originalnom PSD formatu i tek po potrebi konvertujete u neki drugi oblik.
Ukoliko na slici postoje providni segmenti, ovu informaciju možete sačuvati ako kao krajnje odredište izaberete PNG format. Ovaj tip fajla se često koristi na Web stranicama upravo zbog mogućnosti da deo slike ostane providan i da se lakše uklopi u pozadinu. Dobru alternativu predstavlja i TIFF format, jer on predstavlja apsolutni standard u grafičkoj industriji.