Sadržaj kursa
AutoCAD (2025)
Sadržaj lekcije

U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se vrši izbor mernog sistema i podešavaju jedinice. Ja sam već otvorio odgovarajući primer, pa ne bi bilo loše da i vi među fajlovima za vežbanje potražite crtež pod nazivom Units and Options.dwg i prikažete ga na svom ekranu.

Kao što vidite, kod mene je trenutno aktivan normalni režim rada (Model) pa mi neće biti teško da proverim merni sistem i izaberem odgovarajuće jedinice. U jednoj od prethodnih lekcija sam na statusnu traku postavio opciju koja mi omogućava da u svakom trenutku vidim koji merni sistem je trenutno u upotrebi. U ovom slučaju koristim decimalni sistem a ako kliknem na ovu stavku, na ekranu će se pojaviti opcije koje mi omogućavaju da jednim potezom promenim ovaj parametar.

Ukoliko želite da imate punu kontrolu nad ovim opcijama, predlažem vam da jednim klikom zatvorite ovaj meni, pomerite kursor na slobodnu površinu ekrana i preko tastature unesete komandu Units. U tom trenutku će se na ekranu pojaviti čitav niz funkcija koje imaju sličan naziv pa vam neće biti teško da izaberete onu koja se nalazi na samom vrhu. Pošto sam ja već uneo kompletnu komandu, mogu da pritisnem Enter i otvorim novi okvir. Kao što vidite, on sadrži mnogo različitih brojeva ali to ne bi trebalo da vas uplaši jer se kompletan izbor svodi na svega nekoliko osnovnih parametara. Ja sam odlučio da za crtanje koristim decimalni sistem a to potvrđuje i opcija koja se nalazi na vrhu okvira (Lenght Type). Ukoliko vam to ne odgovara, jednostavno kliknite na ovo polje i iz menija izaberite neku od ponuđenih opcija. O njima ću vam nešto više reči u nastavku ove lekcije, a za sada ću se zadovoljiti decimalnim sistemom i preći na sledeći parametar.

On vam omogućava da odredite preciznost koja vam je potrebna a kao što vidite, AutoCAD vam nudi mogućnost da se ograničite na celobrojne vrednosti ili da koristite čak osam decimala. Konačni izbor bi trebalo da zavisi od realne veličine objekta na kome trenutno radite što u praksi znači da će vam za precizne mašinske projekte biti potrebno više decimala dok je za građevinski crtež poput ovog koji vidite na ekranu dovoljno koristiti samo osnovne jedinice tj. milimetre. Ja ću se ipak opredeliti za srednju vrednost i kliknuti na opciju koja predstavlja dve decimale (0.00).

Isti princip važi i za merenje uglova (Angle Type) pa ću zato iz ovog menija izabrati opciju Decimal Degrees i preciznost postaviti na četiri decimale. Kao što vidite, opcija Clockwise je trenutno isključena što znači da će uglovi biti mereni u smeru koji je obrnut od kretanja kazaljke na satu. To predstavlja uobičajeni način rada, a ako iz nekog razloga želite da koristite suprotan sistem, jednostavno aktivirajte pomenutu opciju i nastavite dalje.

Parametar pod nazivom Insertion Scale vam omogućava da odredite izvorne jedinice koje će biti korišćenje pri unosu gotovih elemenata. Najbolje bi bilo da one budu usklađene sa trenutno važećim sistemom a to u ovom slučaju znači da bi trebalo da se zadržim na milimetrima.

Numeričke vrednosti koje se nalaze u donjem delu okvira predstavljaju samo primer koji ilustruje prethodno izabrane parametre a poslednja opcija (Lighting) se odnosi na rad u 3D dimenzije pa nam u ovom trenutku nije zanimljiva.

Pre nego što dovršim ovu lekciju, želeo bih da se vratim na listu koja sadrži različite merne sisteme. Ukoliko umesto opcije Decimal izaberem npr. Engineering, AutoCAD će automatski preći na imperijalne jedinice a to podrazumeva upotrebu fita i inča. Meni to ne odgovara, pa ću se vratiti na prethodno stanje i preći na opcije koje se koriste pri merenju uglova. Kao što vidite, osim decimalnog sistema na raspolaganju su mi stepeni, minuti i sekunde (Deg/Min/Sec), gradijani i radijani kao i jedinice koje se koriste u kartografiji (Surveyor’s Units). To uključuje strane sveta (North & East), a pošto mi ništa od toga nije potrebno, ja ću se vratiti na prvobitnu vrednost (Decimal Degrees) i odmah kliknuti na dugme Direction. U okviru koji sledi mi neće biti teško da odredim pravac od koga se vrši merenje uglova a kao što vidite, trenutno je izabrana opcija East što odgovara pozitivnom pravcu X ose. Ovakvo podešavanje je zgodno jer se za normalnu orijentaciju teksta oblično koristi nulti ugao pa nije potrebno unositi nikakve korekcije. Ukoliko iz bilo kog razloga želite da odstupite od ovog pravila, jednostavno izaberite odgovarajuću stavku ili kliknite na Other i sami definišite željeni ugao. Ja ću se vratiti na podrazumevanu vrednost (East) i sa dva klika zatvoriti sve okvire.

Ukoliko morate da nastavite rad na crtežu koji ste preuzeli od nekog od svojih saradnika, preporučujem vam da prvo proverite u kom mernom sistemu je on izrađen jer se lako može desiti da se on razlikuje od onog na koji ste navikli.

0% Završeno
Call Now Button