Sadržaj kursa
Pomoć
0/1
ECDL Osnove informatičke tehnologije
Sadržaj lekcije

U ovom poglavlju ćete saznati nešto više o vašem mišu. Miš je uređaj koji izgleda kao plastični sapun sa kablom. To je alatka koja se koristi za komunikaciju sa računarom a pomoću njega kontrolišemo poenter vidljiv na ekranu.

Gde se miš uključuje?
Miš se uključuje na jedan od portova sa zadnje strane računara, COM1, PS2 ili USB port. Uvek je bolje da isključite računar pre nego što ga priključite, međutim za tipove miševa koji se na računar spajaju putem USB porta to nije neophodno. Stoga, ako posedujete takav miš možete ga priključiti i dok je računar uključen.

Da li je za miša potreban softver?
Uz miš je moguće dobiti i dodatni softver, koji možete instalirati koristeći funkciju Windows-a Add or Remove Programs (dodavanje ili uklanjanje programa). Ovakav softver sadrži drajvere potrebne za pravilno funkcionisanje miša kao i dodatke koje će olakšati rad sa njim.

Gde se postavlja miš?
Najbolje je da za miš odredite posebno, slobodno mesto na površini radnog stola, na kome ćete imati mogućnost slobodnog pokretanja. Podloga za miša, ravan i tanak sloj gumene podloge malo manji od dimenzija papira za kucanje, veoma je funkcionalna i mnogo je manje klizava od površine radnog stola. Važno je da položaj i držanje miša bude udobno, jer će vam se, u suprotnom, ruka umoriti. Većina desnorukih ljudi miša drži celom šakom, palcem oslonjenim na levu ivicu, a do-malim prstom na desnu ivicu. Tako kažiprst i srednji prst mogu da odozgo manipulišu pritiskajući dugmiće. Ako ste levoruki, postavite palac naspram desne ivice, a do-mali prst naspram leve ivice miša.
Postoji mnogo različitih tipova miševa. Na primer miš sa točkićem ima dugme sa leve, dugme sa desne strane kao i taster sa točkićem za skrolovanje (klizno pomeranje).
Sledeća lekcija će vam pokazati kako da koristeći miša i kliknete na ono što vam je potrebno.

0% Završeno
Call Now Button