U ovom poglavlju ćete naučiti kako se vrši kombinovanje slika. Pri tome je neophodno da vam kompletan materijal bude na raspolaganju u okviru istog dokumenta pa ću vam zato prvo pokazati kako se to može postići.
Ja sam već otvorio odgovarajući primer pa mogu odmah da pokrenem funkciju Place Embedded. Ona se inače nalazi u File meniju pa mi neće biti teško da je pronađem i odmah pređem na okvir koji služi za pronalaženje fajlova. Ja ću ovom prilikom iskoristiti jedan od fajlova za vežbu (new_art.jpg) a vi možete upotrebiti bilo koju sliku. Čim kliknem na dugme Place, izabrani sadržaj će se pojaviti na ekranu i to u formi koja mi omogućava njegovo prilagođavanje (Transform Mode). To se može zaključiti po karakterističnim belim kvadratićima koji su postavljeni duž svake od ivica i po dodatnim opcijama koje su se pojavile u vrhu ekrana. Drugim rečima, od mene se očekuje da ovaj sadržaj prilagodim svojim potrebama a to uključuje promenu njegovog položaja, veličine, ugla pod kojim je postavljen i još mnogo toga.
Iako je slika koju sam upravo ubacio znatno veća od one koja prikazuje čitavu sobu, program se postarao da ona ipak bude prikazana u celosti a ja ću se potruditi da njenu veličinu dodatno smanjim i prilagodim konkretnim potrebama. U tom cilju ću izabrati kvadratić koji se nalazi u gornjem desnom uglu i bez otpuštanja levog dugmeta ga povući na levu stranu. To će se automatski odraziti na veličinu čitave slike ali će ona ostati proporcionalna što u ovom slučaju predstavlja veoma povoljnu okolnost. Ukoliko želite da promenite položaj ubačene slike, jednostavno kliknite na nju, zadržite pritisnutim levo dugme i izaberite novu lokaciju. Ja ću se potruditi da ovu sliku prilagodim datim okolnostima a to podrazumeva njeno dodatno smanjivanje i pomeranje do mesta na kome će izgledati dovoljno realistično. Pošto sam uspešno savladao prvi korak, potrebno je da potvrdim ovu promenu a to se može postići klikom na ikonicu koja se nalazi na traci sa opcijama.
Pre nego što nastavim dalje, želeo bih da vas zamolim da obratite pažnju na ono što se dogodilo sa slojevima. Kao što vidite, slika koju sam maločas ubacio je smeštena na poseban sloj što znači da ona predstavlja nezavisan element sa kojim se može slobodno baratati. Drugim rečima, sve promene koje sada napravim će biti ograničene na ovaj sloj i neće imati nikakav uticaj na ostale delove slike.
Dodatnu pogodnost predstavlja činjenica da se primenom funkcije Place Embedded novonastali sloj automatski pretvara u tzv. pametni objekat (Smart Object) što potvrđuje i mala oznaka koja se pojavila na ovoj ikonici. Ovakav status vam omogućava da zadržite osnovne karakteristike nekog objekta i to bez obzira na promene kroz koje on prolazi. Dakle, sada možete dodatno transformisati ovu sliku i ponavljati ovaj postupak sve dok ne budete zadovoljni postignutim rezultatom.
Ja ću se potruditi da ovo malo umetničko delo postavim preko čitave površine zida a to podrazumeva pokretanje funkcije Free Transform koja se inače nalazi u Edit meniju. Isti rezultat sam mogao da postignem i pritiskom na tastere Command i T na Mac-u ili Control i T u Windows-u jer će se u oba slučaja oko izabranog elementa ponovo pojaviti karakteristični kvadratići. To znači da sada mogu da iskoristim onaj koji se nalazi u gornjem desnom uglu i maksimalno uveličam ovu sliku. Ako je nakon toga pomerim na desno, biću primoran da je malo smanjim jer deo zida već zauzima ova stolica. To će za sada biti sasvim dovoljno, pa ću jednim potezom dovršiti ovu operaciju i proveriti šta sam postigao.
Kao što vidite, iako sam u međuvremenu više puta menjao veličinu i položaj ubačene slike, ona je ostala sasvim verna originalu što znači da nije izgubila na svom kvalitetu. To naravno, ne bi bilo moguće bez zaštite koju obezbeđuje status zaštićenog objekta a nju sam automatski obezbedio primenom funkcije Place Embedded.