Isecanje je postupak kojim se vrši uklanjanje sadržaja i to najčešće onih koji se nalazi na ivicama slike. Za ovakav korak postoji mnogo razloga a to mogu biti želja za poboljšanjem ukupne kompozicije neke fotografije ili jednostavno njena priprema za objavljivanje na društvenoj mreži. U svakom slučaju, Photoshop vam omogućava da na lak i jednostavan način obavite ovaj zadatak a u ovoj lekciji ću vam pokazati kako to izgleda u praksi.
Za početak je potrebno da na traci sa alatkama izaberete alat za isecanje (Crop Tool) da bi se oko cele slike pojavilo okvir koji predstavlja buduću granicu. Pre nego što odredim njegov novi položaj i veličinu, ja ću na traci sa opcijama proveriti da li je aktivna opcija Delete Cropped Pixels. Ona ne bi trebalo da bude uključena jer u suprotnom nećete biti u mogućnosti da se predomislite i vratite isečene delove. Sa druge strane, opcija Content Aware bi trebalo da ostane uključena da bi Photoshop mogao da popuni eventualne praznine.
Pošto sam se uverio da su sve opcije pravilno podešene, mogu da kursor postavim iznad neke od ivica i da je pomerim u odgovarajućem pravcu. Ukoliko želite da zadržite postojeću proporciju, pritisnite taster Shift i pomerite marker koji se nalazi na samom uglu fotografije. Meni se ne dopada što se ove daske za surfovanje i dalje nalaze sasvim blizu ivice, pa ću iskoristiti priliku da čitav okvir pomerim malo niže i na taj način ispravim ovaj nedostatak. To će za posledicu imati pojavu providnih piksela ali pošto je kod mene aktivna opcija koja omogućava automatsko popunjavanje (Content Aware) mogu da izborom odgovarajuće ikonice dovršim čitav postupak i proverim šta sam postigao. Kao što ste i sami mogli da se uverite, Photoshop je automatski proširio površinu sa peskom i na taj način zamenio deo koji nedostaje.
Najlepše od svega je što u svakom trenutku mogu da se predomislim i sa nekoliko klikova sa originalne fotografije izdvojim neki drugi segment. Da bih vam to i dokazao, ja ću promeniti trenutno aktivnu alatku a zatim pokrenuti funkciju za isecanje i kliknuti na postojeću sliku. U tom trenutku će se na ekranu pojaviti i ostali segmenti pa mi neće biti teško da ponovim čitav postupak. Meni se ne dopada što horizont na ovoj fotografiji nije potpuno horizontalan pa ću zato kursor postaviti pored gornjeg levog ugla i sačekati da se na tom mestu pojavi dvostruka zakrivljena strelica. Nakon toga ću biti u prilici da zarotiram čitav okvir i na taj način rešim ovaj problem.
Isti rezultat se može postići na još lakši način i to primenom opcije Straighten, pa ću kliknuti na nju i sa dva poteza definisati pravac koji želim da ispravim. Ja ću se potruditi da pogodim liniju koja spaja kopno i more a Photoshop će automatski obaviti sve ostalo. Ukoliko se pri tome pojavi još neka praznina, mogu da se oslonim na opciju Content Aware i jednim klikom dovršim ovu operaciju. Meni se ipak ne dopada kako izgleda ova automatska dopuna, pa ću pomeriti odgovarajuću ivicu i na taj način neznatno smanjiti čitavu sliku.
Ukoliko želite da vaša slika ima unapred definisani oblik npr. da bude kvadratna, to možete postići izborom odgovarajuće stavke iz Ratio menija. Meni odgovara da sve stranice budu jednake, pa ću izabrati odgovarajući odnos (1:1 Square) i zatim odrediti novu veličinu okvira. Ako pri tome upotrebim markere koji se nalaze na uglovima, njegova proporcija će ostati nepromenjena pa mi neće biti teško da izaberem odgovarajući segment i dovršim ovu operaciju. Na žalost, Photoshop nije uspeo da popuni ovu prazninu, pa ću morati da pomerim čitav okvir i na taj način izbegnem grešku koja se pojavila na dnu fotografije. Pošto je kod mene i dalje aktivna opcija Square, dužine svih stranica će ostati iste pa neću imati problema sa proporcijama.