Prvi korak u radu sa tabelama u Microsoft Excel-u se obično sastoji od otvaranja postojeće radne sveske ili kreiranja potpuno nove. To znači da možete početi od prazne sveske ili iskoristiti jedan od mnogobrojnih šablona koji su uključeni u Office. Na taj način ćete lako kreirati tabele koje možete upotrebiti za pravljenje kalendara, upravljanje budžetom, generisanje faktura i još mnogo toga.
Da biste kreirali novu radnu svesku, pokrenite Excel i sa leve strane potražite ikonu koja predstavlja prečicu do Home odeljka. Nakon toga vam neće biti teško da izaberete prečicu pod nazivom Blank workbook i na taj način otvorite potpuno prazan dokument. Pošto sada imate sve što vam je potrebno, možete odmah početi sa unosom sadržaja u pojedine ćelije i na taj način kreirati novu tabelu.
Ako želite da vaša tabela bude oblikovana u skladu sa određenim standardima, za njeno kreiranje primenite odgovarajući šablon. U tom cilju je dovoljno da iz File menija izaberete opciju New i u donjem delu okvira potražite rešenje koje vam najviše odgovara. Pored toga, postoji mogućnost da u polje za pretragu unesete neki pojam i na taj način pretražite veliku Online bazu koja sadrži ogroman broj novih šablona. Ja ću ovom prilikom upotrebiti reč “budget“ i na taj način izdvojiti rešenja koja su prilagođena mojim potrebama. Za prikaz dodatnih informacija je dovoljno da kliknete na neki od ponuđenih šablona, a ako ste zadovoljni onim što se u njemu nalazi, izaberite dugme Create i preuzmite postojeće podatke.
Upotrebom šablona se osim pozitivnog vizuelnog efekta postiže i znatno ubrzanje rada jer oni po pravilu sadrže i formule koje su vam potrebne za obavljanje određenih proračuna. U ovom slučaju je dovoljno da promenim postojeće podatke da bi se to automatski odrazilo i na ostatak tabele.
Čim izvršite neku promenu ili dodate novi sadržaj, ne bi bilo loše da sačuvate trenutno stanje vaše tabele jer se u suprotnom može desiti da ostanete bez svojih podataka. Ja ću u tom cilju iz File menija pokrenuti funkciju Save As a to će mi omogućiti da prvo izaberem lokaciju na kojoj će biti kreiran novi fajl. Pošto sam ja prethodno kreirao svoj Microsoft nalog, biću u prilici da kao odredište izaberem OneDrive tj. da svoju tabelu sačuvam na „oblaku“ i da joj pristupim sa bilo kog uređaja na kome je instaliran Excel.
Drugu opciju predstavlja lokalni disk, a ako se odlučite za ovu mogućnost, kliknite na stavku Browse pa će se na ekranu pojaviti okvir u kome možete izabrati odgovarajući folder i uneti naziv budućeg fajla. Ja ću se zadržati na trenutno aktivnom folderu (Documents) i izborom dugmeta Save potvrditi ponuđeni naziv nove tabele.
Pošto se fajl koji sam upravo kreirao nalazi na mom disku, mogu da otvorim Start meni, izaberem prečicu koji vodi do foldera sa dokumentima i prikažem njegov sadržaj. Kao što vidite, tu se nalazi i tabela koja potiče iz Excel-a pa mogu da se vratim na njen sadržaj i napravim još nekoliko izmena.
Pošto Excel sada zna gde i pod kojim imenom treba da smesti sve podatke, neće mi biti teško da s vremena na vreme pokrenem funkciju Save i automatski sačuvam aktuelnu verziju svoje tabele.