ECDL Korišćenje računara
Sadržaj lekcije

Na početku ove lekcije bih želeo da vam objasnim neke osnovne pojmove koji se tiču organizacije podataka pod Windows-om. Prvo na šta želim da vam skrenem pažnju je ikona pod nazivom My Computer, koja se nalazi u gornjem levom uglu Desktop-a. Ako na vašem računaru ona nije prikazana, nemojte odmah paničiti. Ništa niste pokvarili, nego je potrebno da se ona ručno aktivira. Ako ne znate kako se to radi, vratite se na drugu lekciju iz prethodnog poglavlja. Ipak, verujem da većina od vas na svom ekranu ima upravo ovakvu sliku.
Ikona My Computer predstavlja prečicu koju možete upotrebiti ako želite da vidite šta se sve nalazi na vašem računaru. Za to je potrebno da kursor pomerite do nje i da dva puta brzo kliknete levim tasterom miša. To će za rezultat imati prikazivanje novog okvira sa nekoliko karakterističnih ikona. Pošto su one već svrstane u posebne kategorije, neće vam biti teško da pronađete ono što vas zanima. Drugim rečima, na vrhu okvira će biti prikazane fascikle, da bi zatim usledile različite komponente za smeštaj podataka itd. Obzirom da se iznad svake od kategorija nalazi odgovarajući naslov, lako se može zaključiti čemu služe prikazani sadržaji. No, krenimo redom.
Naslov Files Stored on This Computer znači da su u ovom delu okvira prikazani podaci o fajlovima koje imate na raspolaganju. Doduše, oni su svrstani u svojevrsne “fascikle” ali se po njihovim nazivima može videti da je reč o zajedničkim dokumentima (Shared Documents) i o podacima koji pripadaju pojedinim korisnicima. U drugu kategoriju spadaju hard diskovi, a njih u ovom slučaju ima dva komada. Nažalost, na osnovu raspoloživih podataka nije moguće videti da li su u pitanju dva odvojena uređaja, ili je to jedan disk koji je podeljen na dve particije. Na dnu okvira su prikazani uređaji koji koriste tzv. izmenjive medije. U tu grupu spadaju Floppy disk drajvovi, CD-ROM i DVD čitači itd. To bi u globalu bilo sve što imam na raspolaganju, mada se mora priznati da je ovo ipak bio vrlo svedeni prikaz.
Pri instalaciji Windows-a se automatski kreiraju određeni folderi. To su pre svega, Documents and Settings, Program Files, Temp i Windows. Ako se pitate zašto je to toliko važno, strpite se još malo, uskoro ću vam sve objasniti. Pre toga ću otvoriti sadržaj mog osnovnog diska, s tim da je to kod mene ovaj drugi disk, koji ima oznaku (E:). Na vašem računaru će sve ovo biti nešto jednostavnije, jer ćete najverovatnije imati samo jedan hard disk. Ako sada dva puta kliknem na njegovu ikonu, na ekranu će se pojaviti novi okvir sa upozorenjem da su podaci koji se ovde nalaze skriveni, i da nije preporučljivo da se njima poigravate. Pošto je ovo kurs na kome bi trebalo da naučite kako se koristi Windows XP, ja ću zanemariti ovo upozorenje i kliknuti na ovu opciju da bih vam prikazao sadržaj hard diska. Kao što vidite, na njemu se nalazi nekoliko foldera i to upravo onih koje sam maločas pominjao. Tu su Documents and Settings, Program Files, Windows, folder koji koristim za snimanje ovog materijala i na kraju, pomoćni folder pod nazivom WUTemp. Praktično svi ovi folderi su kreirani automatski i to već u toku instalacije Windows-a. Za vas je najvažniji prvi folder, Documents and Settings, jer se u njemu nalaze vaši, ali i podaci ostalih korisnika. Ako dva puta kliknem na ovu ikonu, videćete da se tu nalaze i tri podfoldera. Prvi pripada svim korisnicima i Windows ga je automatski kreirao, dok su preostala dva nastala u trenutku kada smo dodali nove korisnike. Naravno, svaki od ovih foldera može da ima svoje podfoldere i tako sve do u beskonačnost. Da bih vam to pokazao, kliknuću prvo na All Users a zatim i na ostala dva foldera. Verovatno ste primetiti da se nazivi ovih podfoldera često ponavljaju, što znači da za oba korisnika postoji nešto što se zove Start Menu, Documents, Favorites, Desktop i Cookies. To znači da svaki korisnik može da čuva svoje dokumente i podešavanja odvojeno od drugih, mada se svi podaci ipak nalaze u okviru foldera pod nazivom Documents and Settings. Sledeći folder, Program Files, predstavlja mesto na kome bi trebalo da se nalaze svi vaši programi. Pri tome treba imati na umu da se u oba slučaja radi samo o preporuci i da vas ništa ne sprečava da svoje podatke i programe držite na nekom drugom mestu.
Ako dva puta kliknem na ovu ikonu, na ekranu će se ponovo pojaviti upozorenje da se radi o osetljivim podacima sa kojima se ne treba igrati. Kao i prošli put, ja ću ga ignorisati i dozvoliti prikaz ovog foldera. Kao što vidite, većina ovih foldera zaista sadrži različite programe. Među njima se nalazi i Cleaner 5, tj. aplikacija koju koristim za obradu video sekvenci. Pošto sam na svoj računar instalirao veliki broj programa, nije ni čudo što je lista podfoldera tako dugačka. Dakle, ako vas zanima gde se nalazi neki od programa, obavezno zavirite u folder Program Files.
Otvaranje Windows foldera će naravno, opet biti praćeno upozorenjem, jer je ovo zaista mesto na kome običan korisnik nema šta da traži. Ako niste dovoljno upućeni u to čemu služe svi ovi podaci, bolje ih nemojte čačkati, jer sa lako može desiti da napravite takvu zbrku da ćete morati da počnete sve ispočetka tj. da ponovo instalirate Windows.
Sledeći folder ne spada u ovu kategoriju, jer sam ga kreirao ručno sa ciljem da u njega smestim sve video sekvence koje sačinjavaju ovaj kurs. Na kraju, Temp folder možete upotrebiti za nešto što ima privremeni karakter a ipak želite da vam bude pri ruci.
To bi u osnovi bilo sve što sam želeo da vam pokažem kada je u pitanju struktura foldera u Windows-u XP pa ću se zato vratiti na okvir My Computer. Doduše, postoji još nešto što je zanimljivo. Naime, ako otvorim neki od korisničkih foldera, videćete da se njegova “adresa” na hard disku završava sa My Documents, iako ovaj pojam do sada nigde nije pomenut. Sada se kao podfolderi mogu videti dve fascikle – My Music i My Pictures. Sličnu situaciju ćete zateći i kod drugog korisnika, što znači da su ovi podfolderi kreirani automatski. Ipak, u svemu tome postoji i mala nelogičnost, jer se isti folder u jednom trenutku naziva My Documents a u drugom samo Documents. Ipak, nemojte dozvoliti da vas to zbuni.
Sada ću zatvoriti ovaj okvir i kliknuti na ikonu My Documents. Pre toga želim da vas podsetim pod kojim nalogom se sve ovo odigrava, jer će se u novom okviru pojaviti samo adresa My Documents, bez dodatnih informacija o trenutno aktivnom korisniku, iako se u stvari radi o istom folderu koji sam vam maločas prikazao. To znači da je ikona My Documents u stvari prečica koja direktno otvara folder trenutno prijavljenog korisnika. U svakom slučaju, ako vam nije jasno u kom folderu se trenutno nalazite, slobodno pogledajte u ovo polje na vrhu okvira. Tu se uvek može videti vaš položaj u odnosu na ukupnu strukturu podataka na hard disku.
Pre nego što nastavim priču o fajlovima i folderima želeo bih da se vratim na jednu stvar koju nisam stigao da vam objasnim. Zato ću ponovo da kliknem na ikonu My Computer i otvorim folder sa svojim dokumentima. Kao što vidite, u njemu se pored automatski kreiranih podfoldera mogu videti i fajlovi sa podacima. To nije slučaj sa folderom koji pripada drugom korisniku jer su njegovi podaci zaštićeni. Ako želite da svoje podatke podelite sa ostalima, smestite ih u folder Shared Documents, jer će tu oni biti svima dostupni.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button