Alat za istezanje (Stretch tool) se može koristiti za istovremeno proširivanje, skraćivanje ili deformaciju više 2D i 3D elemenata. U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se to može postići.
Za početak je neophodno da primenom funkcije za obeležavanje (Marquee Tool) definišemo oblast koju želimo da deformišemo. Pri tome se mogu koristiti dve vrste obeležavanja a one se razlikuju po vrsti okvira – širokom (Thick Marquee) i uskom (Thin Marquee). Uski okvir znači da će deformacija biti primenjena samo na elemente koji se nalaze na odgovarajućem nivou a široki će vam omogućiti da obuhvatite i ostatak projekta. Zato je vrlo važno da pre nego što primenite ovu funkciju, izaberete odgovarajući nivo i na taj način ograničite njeno dejstvo.
Ja sam okvir postavio oko čitavog modela, što znači da ova funkcija može da mi posluži i za pomeranje po različitim nivoima. Sada bih želeo da pomerim sve postojeće elemente i da ih prilagodim projektnoj mreži sa modulom od 600 mm. Da bih to postigao, neophodno je da prvo proverim da li su parametri koji se odnose na pomoćnu mrežu podešeni u skladu sa mojim potrebama, pa ću zato iz View menija prvo uključiti opciju Construction Grid Display a zatim otvoriti okvir koji sadrži tražene vrednosti (Grids & Background). Kao što vidite, razmak između linija je već postavljen na 600 mm a pošto meni nije potrebna sekundarna mreža, kliknuću na dugme OK i vratiti se na model.
Sada se na ekranu jasno može videti kako izgleda ova podela a da bih mogao da je iskoristim, neophodno je da iz View menija pokrenem i opciju Snap Grid. Nakon toga će mi program pomoći da automatski pogađam tačke koje se nalaze na pomoćnoj mreži a to će mi omogućiti da zadržim maksimalnu preciznost.
Bez obzira što je okvir za selekciju trenutno aktivan, funkciju za istezanje moram da pokrenem odvojeno, pa ću u tom cilju otvoriti Edit meni i u njemu potražiti stavku Reshape. Tek nakon toga ću biti u prilici da izaberem opciju Strech i na taj način pokrenem željenu funkciju. Isti efekat sam mogao da postignem i klikom na ikonicu koja se nalazi u vrhu ekrana, ali sam želeo da vam pokažem kako izgleda struktura ovog menija.
Čim pokrenem funkciju Strech, okvir za selekciju će biti prikazan punom linijom šta znači da sada mogu da potražim odgovarajuću tačku i čitav objekat pomerim na novu poziciju. On će se automatski poklopiti sa modularnom mrežom, pa mogu da proverim da li je ova promena primenjena i na elemente koji se nalaze na različitim nivoima.
Pošto sam uspešno pomerio čitav objekat, mogu da pređem na sledeći korak i da veličinu pojedinih elemenata prilagodim novom standardnu. Pre toga moram da klikom na ovu ikonu isključim grupisanje objekata (Suspend Grouping), jer će oni u suprotnom biti samo premešteni i jednim potezom definišem oblast koja će biti zahvaćena ovom promenom. Ako pri tome presečem neke elemente (zidove, tavanice ili krovove) oni će biti deformisani, pa ne bi bilo loše da još jednom proverim kako se ovaj izbor odražava na ostale spratove. Pošto mi se čini da će sve biti u redu, ja ću pokrenuti funkciju Strech, uveličati odgovarajući detalj i izabrati tačku koju želim da pomerim. Na kraju treba još samo da kliknem na mesto na kome se ukrštaju pomoćne linije i na taj način dovršim ovaj postupak. Kao što vidite, sada se položaj zidova poklapa sa projektovanim modulom pa mogu da proverim da se isto dogodilo i sa elementima koji se nalaze sa druge strane. Iako mi se na prvi pogled čini da je sve u redu, postoje delovi koji se još uvek ne uklapaju u zadati raspored pa ću očigledno morati da ponovim ovu operaciju.
To znači da moram da definišem novi okvir, ali pošto sam prethodno kretanje kursora ograničio na fiksne tačke, moram da privremeno isključim opciju Grid Snap i tek nakon toga dovršim selekciju. Pre nego što nastavim dalje, ne bi bilo loše da proverim šta se događa na ostalim nivoima, jer se može desiti da na njima postoje elementi koje ne smem na poremetim. Upravo ovakav zid se nalazi sa niskom prizemlju, pa ću umesto širokog primeniti uski okvir (Thin Marquee) i konačno primeniti funkciju Strech. Na kraju treba još samo da kliknem na odgovarajući ugao, uključim funkciju Grid Snap i odredim njegov konačni položaj.
Kao što ste i sami mogli da se uverite, alat za istezanje može da bude veoma koristan, ali ako se ne koristi pravilno, može da dovede do prave katastrofe. Pre nego što ga upotrebite, proverite da li je isključena opcija za grupisanje a ako koristite široki okvir, pazite da slučajno ne rastegnete elemente koji se nalaze na drugim nivoima.