SadrÅŸaj kursa
AutoCAD napredne tehnike
SadrÅŸaj lekcije

U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se Å¡tampaju crteÅŸi. U AutoCAD-u se ovaj postupak naziva plotovanje jer ovaj termin potiče iz vremena kada su se za kreiranje gotovih crteÅŸa koristili uređaji sa perima – ploteri.

Za početak je potrebno pokrenuti komandu Plot mada se isti rezultat moÅŸe postići i pritiskanjem tastera Control+P. Nakon toga će se na ekranu pojaviti novi okvir koji obuhvata sve potrebne parametre. PoÅ¡to su oni kod mene već podeÅ¡eni samo ću ukratko pomenuti one najvaÅŸnije. U tu kategoriju pre svega spada izabrani uređaj tj. njegov „drajver“. Na ÅŸalost, ja nemam nikakav Å¡tampač pa sam zato izabrao opciju koja mi omogućava da konačnu verziju crteÅŸa smestim u PDF fajl. Bez obzira na to, ja sam morao da odredim tačnu veličinu formata, razmeru u kojoj će crteÅŸ biti odÅ¡tampan i nekoliko parametara. Da bih se uverio da je sve u radu, kliknuću na dugme pod nazivom Preview i AutoCAD će mi prikazati konačnu verziju mog crteÅŸa. Nju mogu da zumiram i proverim kako su prikazani i najsitniji detalji mada su neke stvari poput razlike u debljini linija i dalje van domaÅ¡aja ove funkcije. Sa druge strane i ovakav prikaz je dovoljan da mi skrene paÅŸnju na jednu greÅ¡ku. Naime, ja bih ÅŸeleo da sve linije budu crne a ovde je jedan deo crteÅŸa prikazan crvenom bojom pa moram da se vratim na podeÅ¡avanje parametara. U tom cilju je dovoljno da pritisnem Enter i ponovo prikaÅŸem prethodni okvir. Funkcija koja mi je potrebna se nalazi u njegovom gornjem desnom uglu pa ću zato iz ove liste izabrati opciju monochrome i na taj način ukinuti sve boje osim crne. Ukoliko se na vaÅ¡em računaru ovaj deo okvira ne pojavljuje, tj. ako pred sobom imate pojednostavljenu verziju komande Plot, jednostavno kliknite na ovu ikonicu i prikaÅŸite sve opcije.

Ako sada ponovo pokrenem funkciju Preview, videćete da su svi elementi crteÅŸa prikazani crnom bojom Å¡to znači da sam uspeÅ¡no reÅ¡io prvi problem. Sada mi preostaje joÅ¡ samo da linije koje predstavljaju mehaničke komponente učinim neÅ¡to debljim on onih koje pripadaju kotama i na taj način olakÅ¡am „čitanje“ čitavog crteÅŸa. Zato ću se pritiskom na Enter vratiti na okvir sa parametrima i izborom ove ikonice pokrenuti funkciju koja mi omogućava da odredim različite debljine linija. Sličan efekat sam mogao da postignem i promenom parametara koji se odnose na pojedine Layer-e ali u tom slučaju ne bih mogao da iste parametre primenim i u drugim crteÅŸima. Upravo iz tog razloga sam odlučio da debljinu linije poveÅŸem sa bojom kojom su prikazani pojedini elementi Å¡to u ovom slučaju znači da će sve ono Å¡to je na ekranu bilo prikazano crvenom bojom na papiru imati debljinu od npr. 0.5 mm. Ako nakon toga kliknem na dugme Save & Close i pokrenem funkciju Preview, videćete da su linije koje predstavljaju maÅ¡inske elemente sada neÅ¡to deblje od ostalih.

PoÅ¡to je sada sve na svom mestu, ne preostaje mi niÅ¡ta drugo nego da kliknem na dugme OK i dovrÅ¡im Å¡tampanje. PoÅ¡to sam se odlučio za PDF format, na ekranu će se pojaviti okvir u kome mogu da izaberem njegov naziv i lokaciju a ja ću umesto toga izborom opcije Cancel prekinuti ovaj postupak i vratiti se na crteÅŸ.

Ovo sam uradio da bih vam pokazao kako se debljina linije moÅŸe odrediti preko Layer-a. U tom cilju je potrebno prvo pokrenuti funkciju Layer Properties a zatim u koloni pod nazivom Lineweight izabrati odgovarajuću debljinu. Naravno, sve ovo vaÅŸi za određeni Layer pa moram da obratim paÅŸnju na mesto na koje ću kliknuti da bi se na ekranu pojavio okvir sa dimenzijama. Ja ću se opet odlučiti za debljinu od 0.5 mm i sa OK zatvoriti sve okvire. Sada mogu da se vratim na okvir sa parametrima za Å¡tampanje, kliknem na ikonu kojom se kontroliÅ¡u debljine linija i za crvenu boju ponovo izaberem podrazumevanu vrednost. Ovoga puta ću prvo kliknuti na dugme Apply to layout i zatim sa Cancel zatvoriti ovaj okvir. Na taj način sam trajno sačuvao trenutno vaÅŸeće parametre pa ne moram da ih menjam svaki put kada pokrenem komandu Plot.

Iako se Å¡tampanje obično vrÅ¡i iz Layout reÅŸima, ovu funkciju je moguće pokrenuti u bilo kom trenutku pa i tokom izrade samog crteÅŸa. Da bih vam to dokazao, ja ću se vratiti na model i ponovo pokrenuti komandu za Å¡tampanje. Iako na prvi pogled sve izgleda isto, ovoga puta ću morati da podesim mnogo viÅ¡e parametara jer viÅ¡e ne mogu da se oslonim na vrednosti koje potiču iz Layout-a. Drugim rečima, pored odgovarajućeg drajvera, formata i razmere moraću da izaberem i deo koji se Å¡tampa (What to Plot). Pri tome mogu da umesto onoga Å¡to se trenutno nalazi na ekranu (Display) izaberem čitav crteÅŸ (Extents), njegove granice (Limits) ili neki određeni segment (Window). U tom slučaju je potrebno da miÅ¡em uokvirim odgovarajući deo crteÅŸa i na taj način izaberem ono Å¡to me zanima.

U ovom malom okviru se moÅŸe videti poloÅŸaj budućeg crteÅŸa na papiru a ja ću iskoristiti priliku da ga izborom opcije Center the plot premestim na sredinu. Sada konačno mogu da proverim Å¡ta sam postigao i konstatujem da su pojedini elementi i dalje prikazani u različitim bojama. To se lako moÅŸe ispraviti pa ću se zato vratiti na okvir sa parametrima i iz ove liste izabrati stavku monochrome. AutoCAD će me upozoriti da ova promena moÅŸe imati uticaj i na ostale Layout-e pa ću zato kliknuti na dugme No i sprečiti ovu izmenu.

Moram da vam skrenem paÅŸnju da će svi ovi parametri biti zanemareni ukoliko sada kliknem na dugme Cancel i odustanem od Å¡tampanja Å¡to ne bi bio slučaj da sam sve ovo uradio iz nekog Layout-a. Zato ću joÅ¡ jednom proveriti da li je sve na svom mestu i konačno odÅ¡tampati ovaj crteÅŸ. Pre toga ÅŸelim da naglasim da je njegova razmera izabrana automatski mada sam mogao da umesto opcije Fit to paper izaberem i neki određeni odnos.

Čim kliknem na dugme OK, biću u prilici da sačuvam novi fajl i time dovršim čitavu proceduru. Ukoliko vi na raspolaganju imate odgovarajući uređaj, on bi u ovom trenutku već trebalo da obavlja svoj posao, što znači da ćete ubrzo u rukama imati opipljiv rezultat svog rada.

PridruÅŸite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button