U Access-u, tabele se koriste za čuvanje informacija kao određenog predmeta, da bi im se zatim pristupilo pomoću formulara, upita i izveštaja kako bi odgovarali na važna pitanja o našoj organizaciji, u odnosu na odgovarajuće podatke.
Verovatno ste primetili da Access ima mnoštvo ugrađenih Wizard-a koji će nam pomoći da izvedemo zadatke koji zahtevaju više vremena. Iskoristićemo jedan od ovih Wizard-a da kreiramo novu tabelu u bazi podataka.
Još uvek je otvoren dijalog naše baze podataka. Da bi kreirali novu tabelu, koristićemo Object bar na levoj strani dijaloga. Sa aktiviranim Tables predmetom, vidimo da su nam prikazane sve tabele u ovoj bazi podataka.
Da bi kreirali tabelu koristeći Wizard, dva puta kliknemo na drugu stavku u listi. Pristupili smo dijalogu sa puno opcija za tabele. Prvo što vidimo jeste da možemo kreirati ličnu ili poslovnu tabelu. Poslovna opcija je već markirana, sa listom uzoraka tabela. Kliknimo na opciju Personal da bi videli kako se menja lista uzoraka tabela. Ponovo ćemo markirati poslovnu opciju i birati Customer uzorak koji se nalazi ispod. Sada na desnoj strani vidimo listu polja tabele.
Možemo izabrati polja koja bi želeli da vidimo u tabeli jedno po jedno, i to klikom na dugme sa jednom strelicom, ali umesto toga kliknućemo na duplu strelicu da bi obeležili sva polja.
Kada se sva polja premeste u krajnju desnu kolonu, pojavljuju se još dva dugmeta koja nam omogućavaju da uklonimo jedno po jedno polje, ili da koristimo dvostruku strelicu da ih uklonimo sve odjednom.
Postoji i dugme koje služi za izmenu naziva polja. Ali, ostavićemo nazive kakvi jesu i kliknuti na Next dugme. Sada se od nas traži da imenujemo tabelu i mi ćemo joj dati naziv: Customers2. Dalje se ispod naslova od nas traži da podesimo tzv. primarni ključ za tabelu, koji služi kao jedinstvena identifikacija izveštaja u tabeli. Access to može uraditi umesto nas a možemo ga i sami izabrati. Ako odlučujemo da taj posao prepustimo Access-u markiraćemo Yes opciju, a zatim kliknuti na Next dugme.
U sledećem dijalogu, od nas je traženo da, unutar baze podataka, odredimo tabelu koja će biti u relaciji sa našom tabelom. Trenutno, polja nisu ni u kakvoj relaciji. Uskoro ćemo i to podesiti, a za sada ćemo samo kliknuti na Next dugme.
U sledećem dijalogu, od nas je traženo da odlučimo šta želimo raditi posle kreiranja formulara. Ostavićemo već markiranu opciju za direktan unos izveštaja u tabelu, i kliknuti na Finish dugme. Konačno smo u novoj tabeli koju smo kreirali u Datasheet View.
Sadržaj lekcije